Nieraz widzieliśmy filmy przedstawiające niedaleką lub dalszą przyszłość, w której technologia stanowiła kluczową rolę w rozwoju i życiu codziennym człowieka. Widzieliśmy odległe podróże kosmiczne i roboty, których zadaniem było przejąć od nas nasze ciężkie lub niebezpieczne obowiązki. Jakkolwiek szybko świat zmierza w tym kierunku, tak przed nami jeszcze długa droga i wiele przeszkód. Mimo to, na tę chwilę już mamy szereg rozwiązań technologicznych do wyboru, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo, wygodę i kontrolę nad naszym domem, mieniem. Tę grupę możemy nazwać rozwiązaniami typu SMART HOME.

Czym jest technologia typu SMART HOME?

Jest to grupa urządzeń, które można zaprogramować, aby w odpowiedni sposób komunikowały się między sobą, skutkiem czego ingerencja człowieka staje się niepotrzebna lub ograniczona. Stosowanie automatyki domowej ma na celu zwiększenie komfortu mieszkańców domu, ich bezpieczeństwa, a także ograniczenie zużycia energii. Systemy automatyki domowej stanowią duże ułatwienie zwłaszcza w domach i mieszkaniach osób niepełnosprawnych. Sterowanie możliwe jest za pomocą urządzeń typu smartfon, które mają dostęp do internetu.

Zastosowania technologii SMART:

 • sieć teleinformatyczna,
 • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach oraz ruchu, w oparciu o natężenie światła itp.,
 • sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń,
 • sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, tj. zawartość dwutlenku węgla i wilgotność,
 • symulacja obecności,
 • ochrona bytu i mienia,
 • system alarmowy i monitoring,
 • system przeciwpożarowy,
 • system kontroli dostępu,
 • system zasilania UPS,
 • system pogodowy,
 • system zarządzania produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej z własnych mikroźródeł,
 • obsługa urządzeń audio-video i innych codziennego użytku,
 • złożony system personalizacji,
 • system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych

 

SMART HOME – jak zacząć?

Częstą barierą przy wdrażaniu nowych technologii, w tym z rozwiązań typu SMART HOME jest wysoki próg finansowy, który ogranicza statystycznemu gospodarstwu transformację domu w nowoczesną SMART przestrzeń. Dlatego początek przygody z urządzeniami SMART warto rozpocząć od zakupu sprzętów, które nie nadszarpną naszego domowego budżetu a jednocześnie wprowadzą nas do tej technologii, ucząc o celowości ich projektowania oraz o korzyściach za nimi idącymi.

Wbrew pozorom początek przygody z tą technologią nie jest skomplikowany – z konfiguracją i obsługą poradzi sobie każdy, kto posiada smartfon z dostępem do internetu oraz wybrane inteligentne urządzenie. Na start rekomendujemy zakup np. żarówek smart Wi-Fi czy gniazd zasilających Wi-Fi, są to urządzenia intuicyjne i łatwe w montażu, instalacji, a ich jednostkowy koszt nie przekracza progu 100 zł. Ale o tym w następnym akapicie.

 

Melink – rozwiązania SMART na każdą kieszeń

Melink to rodzina produktów typu SMART HOME, dzięki którym z poziomu darmowej aplikacji MELINK możesz zdalnie zarządzać Twoim domem z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań, które są przeznaczone dla każdego, niezależnie od stopnia wiedzy w temacie technologii SMART czy dochodów. Dlatego oferujemy produkty w konkurencyjnych cenach, przystępnych na każdą kieszeń.

 

Zarządzaj zużyciem energii w Twoim domu!

Żarówka Smart Wi-fi i Taśma Smart Wi-Fi generują do 16 milionów kolorów, które użytkownik może zdalnie konfigurować przez panel kolorów, a te są dostępne w różnym natężeniu i nasyceniu, z uwzględnieniem światła białego w odcieniach od zimnego, przez neutralne, po ciepłe. 

 

Grupowanie smart produktów oświetleniowych (bez ograniczeń liczbowych) i ich automatyzacja pozwala ograniczyć zużycie energii. W tym celu wystarczy ustawienie timera, który umożliwia uruchamianie i wyłączanie światła w poszczególnych pomieszczeniach lub całym domu, w określonych godzinach porannych, wieczornych lub nocnych. Natomiast “sceny” posłużą w zapisaniu określonych parametrów na poszczególne pory dnia, okazje, bądź aktywności. 

 

 • energooszczędność
 • wygoda

Zabezpiecz mieszkanie zarządzając zdalnie sprzętem elektrycznym 

Gniazdo Smart Wi-Fi i Przedłużacz Smart Wi-Fi umożliwiają dodanie każdego urządzenia elektrycznego do inteligentnego systemu zarządzania w domu, biurze czy garażu zarówno przez wtyczkę jak i kabel USB. Gniazdo o standardzie francuskim, o maksymalnym natężeniu prądu 10A posiada funkcję pomiaru zużycia energii. Pozwoli to na bieżącą kontrolę rachunków za prąd, w rozłożeniu na konkretne dni, tygodnie czy miesiące. 

Z pozycji aplikacji możliwe jest sterowanie gniazdem – gwarantuje to dodatkowe zabezpieczenie w przypadku urządzeń stwarzających zagrożenie pod nieobecność domowników np. żelazko, lokówka, prostownica. Możliwe jest również ustalenie harmonogramu i timera, które mają za zadanie włączyć lub wyłączyć urządzenie w wyznaczonym momencie, na określony czas. 

 • energooszczędność
 • bezpieczeństwo
 • kontrola

Monitoruj pokój dziecka z innego pokoju lub pupila podczas Twojej nieobecności!

Obrotowa kamera Smart Wi-Fi to urządzenie, którego głównym zadaniem jest monitoring mieszkania pod nieobecność domowników, jednak parametry urządzenia oraz szereg dodatkowych funkcji z pozycji aplikacji umożliwiają znacznie szersze jej zastosowanie.

Kamera ma szerokie pole widzenia i możliwość sterowania głowicą w pionie: 90°, poziomie: 345°, dlatego dla efektywnego podglądu obrazu sugerujemy montaż kamery w narożniku pomieszczenia. Wbudowane diody podczerwieni (IR) zapewniają wyraźny obraz wysokiej rozdzielczości, również w nocy. 

Kamera może być wykorzystywana jako elektroniczna niania, otóż posiada głośnik i mikrofon obsługiwany w obu kierunkach. W ten sposób możemy monitorować pokój dziecka z innego pomieszczenia w domu lub kontrolować pupila podczas naszej nieobecności. 

 • bezpieczeństwo
 • kontrola
 • komunikacja

Czy powyższe SMART rozwiązania są Tobie potrzebne?

Niezależnie od posiadanej wiedzy na temat urządzeń SMART warto zakupić jeden z produktów tej technologii, aby zweryfikować czy nasz dom jest gotowy na tego typu transformację. Najważniejsze jednak to odpowiedź sobie na pytanie, czy chcemy iść z duchem rozwoju i usprawnić nasze życie w obszarach, które nie tylko zapewnią nam wygodę, ale również oszczędności i bezpieczeństwo.